פסח במשרד – מגשי אירוח להרמת כוסית

5 עובדות על השנה החדשה

עוד כמה ימים אנחנו נכנסים לשנה אזרחית חדשה. בתרבויות שונות חוגגים את כניסת השנה בצורה אחרת ובשם אחר – נובי גוד, ערב הסילבסטר, ערב השנה החדשה – ועוד. חודש ינואר נקרא על שם יאנוס, האל בעל שני הפרצופים – אחד פונה קדימה ואחד פונה אחורה. בהחלט סמלי בהתחשב במשמעות של עבר-עתיד ומרוצת השנים.

ערב השנה החדשה

חגיגות כניסתה של השנה האזרחית החדשה חלות באינספור מדינות ברחבי העולם. ניתן לומר במידה רבה שבחלק גדול מהמקומות לא מדובר כלל בחגיגות בעלות אופי דתי, אלא בסך הכל בסיבה גלובאלית למסיבה. זה הגיוני, בהתחשב בכך שלוח השנה הגרגוריאני הוא גם לוח השנה האזרחי-חילוני, על פיו אנשים רבים בעולם חיים – כולל כאן בישראל. החגיגות הגרנדיוזיות והתיאטרליות מגיעות לשיאן בכיכר טיימס סקוור בניו-יורק, לרבות הספירה המפורסמת לאחור ומסורת נשיקת האוהבים בחצות. כמעט 1,000 ק”ג של קונפטי נזרקים בכיכר זו לבדה בדיוק בחצות הליל. החגיגות מתחילות במדינת סמואה ובטריטוריה אוסטרלית הנקראת “אי חג המולד”, בעוד בסמואה האמריקאית חוגגים אחרונים את החג.

ליל הסילבסטר

בישראל ובמדינות אירופאיות רבות קוראים לערב השנה החדשה על שם הבישוף הרומאי והאפיפיור סילבסטר הראשון. תקופתו של סילבסטר סימנה את עליית הנצרות ברחבי האימפריה הרומית. הוא הוכתר כקדוש לאחר מותו ובשל כך שעזב את העולם ב-31 בדצמבר – מקומות רבים קוראים לערב השנה החדשה “ליל הסילבסטר”.

נובי גוד

זהו חג המציין את השנה החדשה ונחגג במדינות רבות אשר היוו חלק מברית המועצות לשעבר, ונחגג בקרב עולים רבים מאותן מדינות גם בארץ. החג נחשב לחילוני יחסית, למרות שהוא בהחלט מכיל סממנים נוצריים, כגון קישוט עץ אשוח, פיזור מתנות מתחתיו ואזכור של דמות המזכירה את סנטה קלאוס. חלק ממנהגי החג כוללים ארוחה גדולה, מסורתית וחגיגית בערב השנה החדשה הכוללת מאכלים כגון נקניקים וגבינות, בליני, וודקה, קוויאר, סלט אוליביה, עוף בתנור – ועוד, וכמו כן גם חלוקת מתנות.

ערב השנה החדשה בתרבויות עתיקות

המנהג של לחגוג שנה חדשה הוא עתיק מאוד. ב-2,000 שנה לפני הספירה הנוצרית כבר נחגגה שנה חדשה במסופוטמיה העתיקה. הרומאים נהגו לציין את השנה החדשה ב-1 במרץ של ימינו. החל משנת 1582 הכנסייה הקתולית אימצה את ה-1 בינואר כיום השנה החדשה. תרבויות עתיקות אחרות כגון התרבות המצרית-פרעונית ותרבות האימפריה הפרסית קבעו את השנה החדשה לתקופת הסתיו, בעוד ביוון העתיקה חגגו את השנה החדשה בחורף.

חגיגת השנה האזרחית החדשה בישראל

אנשים רבים חוגגים את השנה האזרחית החדשה גם בישראל, ומאמצים את הזווית החילונית-גלובאלית של הלילה הזה. אם יש לכם תוכניות דומות, כדאי לעשות זאת עם מזון מפנק, מושחת, עשיר ומפואר – כיאה לחגיגות שכאלו. דרך מונייר – קייטרינג חלבי, תוכלו להזמין מגשי אירוח חלביים מפנקים בשביל להתחיל את השנה באופן הטוב ביותר.

רוצים להתייעץ? צרו קשר ונשמח להתאים עבורכם את התפריט המושלם בהתאם לסוג האירוע ולהעדפותיכם האישיות.

Signup